bateria-mitsu-baton

Wymiana baterii i zasilaczy

W naszej ofercie posiadamy zasilacze prawie do wszystkich modeli laptopów na rynku. Wystarczy do nas zadzwonić i zapytać czy posiadamy odpowiedni model.

Baterie są z reguły sprzedawane na zamówienie, aby klient otrzymał “swieży” produkt. Realizacja zamówienia trwa zwykle 1-2 dni. Kupowanie baterii z półki, o której nie wiemy jak długo leży nie jest dobrym rozwiązaniem. Poniżej zamieściliśmy wyjaśnienie dlaczego.

Tempo starzenia

Ogniwa litowo-jonowe w swojej aktualnej postaci są konstrukacjami niestabilnymi. Podstawowym objawem niestabilności jest starzenie się akumulatora. Naładowany, nieużywany, z czasem traci nie tylko zgromadzony w nim ładunek, ale także pojemność. Jak szybko? To zależy od dwóch czynników – od temperatury i od poziomu naładowania. Im bardziej naładowany akumulator, tym szybciej się starzeje!

Nie koniec na tym – im wyższa jest temperatura przechowywania lub pracy, tym proces starzenia akumulatora jest szybszy. W temperaturze 40 stopni Celsjusza akumulator straci już od 15 do nawet 35 procent pojemności, zaś temperatura 60 stopni może spowodować spadek pojemności o nawet 40 procent w ciągu zaledwie 3 miesięcy i około 95 procent w ciągu roku.

Jak wydłużyć żywotność baterii?

Bateria jest po to, żeby ją rozładowywać i ładować. To najbardziej podstawowa wiedza w dziedzinie eksploatacji baterii, której niestety, większość użytkowników nie posiada. Żeby zrozumieć, dlaczego np. laptopa nie należy ciągle trzymać podłączonego do sieci elektrycznej i dlaczego warto go czasem całkiem rozładować, trzeba zrozumieć, jak działa bateria i czemu dokładnie ma służyć.

Najczęściej spotykane przez nas w tego typu urządzeniach baterie to akumulatory litowo-jonowe (w skrócie Li-Ion). Istnieją również bardziej zaawansowane akumulatory litowo-polimerowe (Li-Pol), ale obu technologii dotyczy to samo.
Żywot takich akumulatorów trwa zwykle 2-3 lata. Wynika to z faktu, że ich działanie o oparte jest na reakcjach chemicznych, które z czasem słabną, a co za tym idzie – zmniejsza się pojemność baterii. Jest to proces całkowicie naturalny.
Jak więc prawidłowo korzystać z akumulatorów? Po pierwsze – trzeba zachować umiar. Baterii nie należy ani głęboko rozładowywać, ani zbyt często ładować.

Głębokie rozładowanie

Baterii nie należy doprowadzić do tzw. głębokiego rozładowania, które może wystąpić przy rozładowaniu baterii do 0% i pozostawieniu jej w tym stanie przez dłuższy czas. Laptopy informują nas o zbliżającym się rozładowaniu baterii odpowiednio wcześniej. Dlatego nie lekceważ informacji z komputera o konieczności podłączenia zasilacza

Ale – UWAGA! – czasem trzeba urządzeniu pozwolić na mały „reset”. Dzięki temu, że raz na kilka tygodni pozwolimy baterii rozładować się aż do samodzielnego wyłączenia laptopa, nie damy jej „przyzwyczaić się” do tego, że ładujemy ją zawsze, gdy ma np. 50% mocy. Pamiętajmy jednak, by jak najszybciej naładować ją do pełna. Pozostawienie baterii w stanie rozładowania przez kilka dni czy nawet tygodni spowoduje jej trwałe uszkodzenie, które się najczęściej przejawia jako obniżenie jej pojemności.

Ile razy można baterię ładować „do pełna”? Od 300 do 500 razy w ciągu jej życia. Według obliczeń, jest to częstotliwość pozwalająca na około trzech lat bezproblemowego korzystania z niej.

Płytkie rozładowanie

Zacznijmy od tego, że proces ładowania baterii litowo-jonowych jest dla niego sporym obciążeniem. Mówiąc obrazowo – każde ładowanie to dla akumulatora wysiłek, który w konsekwencji skraca czas jego żywotności. Doładowywanie lekko tylko rozładowanego akumulatora „na wszelki wypadek” to jedna z gorszych rzeczy, jakie możemy zrobić w jego eksploatacji, bo oznacza niepotrzebne jego obciążanie. Jeśli chcesz o niego dbać, daj mu się rozładować co najmniej do 80%.

 

Temperatury także z umiarem

Bateria litowo-jonowa najlepiej działa w przedziale od 5°C do 40°C. Chcąc więc prawidłowo eksploatować akumulator, powinniśmy zwracać uwagę na temperaturę, w jakiej go trzymamy. I nie mówimy tu nie tylko o temperaturze powietrza na dworze, ale też konkretnego miejsca, w jakim go trzymamy. Niższa temperatura otoczenia i baterii oznacza wolniejszy proces starzenia się, a więc dłuższą żywotność. Trzeba o tym pamiętać nawet w takich – wydawałoby się – normalnych sytuacjach, jak trzymanie komputera na kolanach (!) albo np. pozostawianie na noc w aucie, gdy temperatura spada poniżej 5°C, bo to mocno skraca żywotność (pojemność) baterii.

 

Akumulator ma pracować

Kupując sprzęt przenośny, zasilany i sieciowo, i z akumulatora, trzeba pamiętać, że baterie są po to, aby z nich korzystać. Jeśli więc należysz do tych osób, które pracują na laptopie cały czas podłączonym do zasilania sieciowego, a z baterii korzystasz bardzo rzadko, musisz pamiętać o tym, aby dać jej się mocniej rozładować, zanim ponownie podłączysz zasilanie sieciowe. W takich sytuacjach trzeba też częściej (nawet raz na 2-3 tygodnie) pozwolić się baterii rozładować tak mocno, aż sprzęt zakomunikuje jej niski poziom.

Jeśli już naprawdę korzystasz z laptopa stale podłączonego do zasilania sieciowego, najlepiej baterię wymontować. Aby to zrobić, najpierw naładuj akumulator maksymalnie, a potem – pracując na baterii – daj jej się rozładować do ok. 50%. Wtedy możesz ją bezpiecznie wyjąć, odłożyć w suche, chłodne i bezpieczne miejsce. Jeśli nie korzystasz z baterii, ale chcesz zachować jej żywotność, takie ładowanie i rozładowanie trzeba powtarzać co najmniej dwa razy w roku.

 

Zapamiętaj tych kilka zasad

1. Używaj baterii, bo po to właśnie są

2. Ładuj je wtedy, kiedy chcesz, ale pamiętaj, żeby była wyraźnie rozładowana (minimum do poziomu ok. 80%)

3. Pozwól jej się czasem rozładować do bezpiecznego poziomu ok. 5% (zazwyczaj to poziom samodzielnego wyłączenia laptopa)

4. Nie pozwalaj na głębokie rozładowanie (nie trzymaj rozładowanej baterii przez kilka dni czy nawet tygodni bez ładowania)

5. Jeśli przez większość czasu korzystasz z zasilania sieciowego, najlepiej wymontuj baterię

6. Jeśli nie używasz baterii, przechowuj ją w suchym i chłodnym (ale nie zimnym) miejscu, naładowaną co najwyżej w połowie, a przed użyciem jej ponownie, najpierw naładuj ją do pełna

7. Zwracaj uwagę na wysokie temperatury – jeśli trzeba, zastosuj dodatkowe chłodzenie komputera. Zazwyczaj wystarcza raz w roku oddać laptop do serwisu w celu wyczyszczenia go z kurzu

To wszystko pozwoli Ci cieszyć się życiem swojej baterii najdłużej jak się da.

Nie da się pracować? Twój komputer spowalnia?

Pomożemy ci wrócić do pracy. Szybko i Sprawnie.